KUIZI I DITURISË 1.2.3 FILLO NË RTK-Ë

KUIZI I DITURISË 1.2.3 FILLO NË RTK-Ë

Kuiz i lehtë, me karakter argëtues e njohës.

Gjendja dhe prespektivat e sistemit arsimor me rezultate tejet modeste me ngecje të theksuara.Kjo vërehet qartë, derisa në vendet e perendimit për arsim shpenzohet 5.5 deri 6 përqind e të hyrave kombëtare ,në Kosovë kjo shumë, nuk kalon 3.5 përqind. Në vendin tonë ka akoma shumë punë për të bërë, ngase një pjesë e mësimdhënësve vazhdojnë me planprogramet e vjetra, ndërsa disa të rinjë të trimruar për ndryshimet në sistemin arsimor, parapëlqejnë reformen dhe vazhdojnë të zabtojnë atë, pa qenë edhe vetë të trajnuar për një gjë të tillë. Jemi dëshmitar se intersimi i nxënsëve për mësim ka rënë në mënyrë drastike nëpër shkollat fillore dhe ato të mesme. Në këtë ndikojnë një vargë faktorësh, si moskujdesi i duhur i prindërve, interneti, lojrat ndryshme elektronike, serialet televizive, bastoret sportive dhe pa harrur stimulimin e punëtorve të arsimit i cili është fare modest.Gjithsesi, arsimi është një problem me shumë të panjohura. Ai do ta shoqërojë ende për një kohë, ndoshta përgjatë gjithë tranzicionit tone (!)

RTK ka ndermarrë diqka për të shpëtuar brezat e ardhshem nga një krizë dhe amulli në të cilen po kalon sisitemi arsimor në Kosovë.Ajo sot falë emisionit të saj kuizi i dituris “1.2.3 fillo” po bënë të mundur që të gjitha shkollat e kosovës të bëjnë gara për ngritjen e nivelit të arsimit.”Nuk duhet harruar ne kemi nxënës të shkëlqyeshëm, të rinjë të zgjuar, arsimtar që e duan punën dhe i kryejnë me sinqeritet detyrimet e tyre”, tha Agim Kallaba përfaqsues i shkollës fituese “Metush Krasniqi”. Profesori Kallaba më tej shtoi se “Me këtë e dëshmuam se ne mund t’i arrijmë të tjerët, madje edhe t’ua kalojm”.Qëllimi i këtij telekuizi nuk është vetëm nxënësi por i dedikohet edhe arsimtarve të cilët dëshirojnë ti qasën më aktivisht mësimit. Kuiz i lehtë, me karakter argëtues e njohës, realizohet në studio, me prezencë të auditorit fëmijë – nxënës nga shkollat garuese me autor Gazmend Kajtazi dhe prezentuese Manushaqe Kryeziu. /Besim MORINA

Advertisements
Postoni një koment ose lini një pasgjurmim: URL Pasgjurmimi.

Komente

 • drenusha  On Prill 3, 2010 at 10:04 am

  me te vertet eshte nje emision i qelluar per femij

 • qendrea  On Maj 11, 2010 at 5:33 pm

  tung tung jeni te mrekullueshem vetem vazhdoni nga lea dhe desa

 • lorina  On Maj 23, 2010 at 12:38 pm

  jan shum te mir por nganjeher te keq

 • greta  On Korrik 5, 2010 at 12:31 am

  jeni ma te miret tung tung … Me te vertet jeni duke shkuar dhe qdo emision e me i bukur,andaj gjeta pak koh qe te ju … ju pergezoj per programin shum te qelluar,vertet na relaksoni sidomos për shkrim të bukur. respekte per ty djale

 • nisi  On Gusht 16, 2010 at 9:51 am

  jeni shume te mire vashdoni keshtu

 • Tina  On Tetor 17, 2010 at 5:25 am

  walla per momentin shum i mir ky program kisha pas qef me marr edhe une pjes por ahahhahaha

 • elsa  On Nëntor 4, 2010 at 9:15 pm

  ooo ma te mirt jeni veq vashdoni une si femij qe jam kam deshir ta shikoj . ju pershendet elsa nga mitrovica ju dua shum

 • aurela  On Nëntor 4, 2010 at 9:23 pm

  shum te mir jeni po mu ma shum mua me pelqen emisioni per femij yjet e mileniumit nje program i cili transmetohet gjdo dit nga ora 7-te ky program eshte ne kanalin radio televizionit tv mitrovica moderatore ma e mira eshte elsa jarolli ajo eshte me e mira nder te gjithat mderatore edhe ju jeni te mrekulueshem . ju pershendes nga prishtina ju dua.

 • rina  On Nëntor 4, 2010 at 9:26 pm

  ooo ma te mirt jeni veq vashdoni une si femij qe jam kam deshir ta shikoj . ju pershendet rina nga mitrovica ju dua shum

 • xheneza  On Nëntor 18, 2010 at 1:14 pm

  shumm te mir jenii
  shk.Vaso pash shkodrani ngs peja dot fitoj
  me 21 nentor 2010 dot fitojmm:D:D

 • dinesa  On Dhjetor 6, 2010 at 4:05 pm

  me pelqen shum ky kuiz per arsim 123 fillo tung tung 100% do te fitoj shkolla vaso pash shkodrani

 • dinesa  On Dhjetor 6, 2010 at 4:07 pm

  do te fitoj shkolla vpsh eshte me e mira sidomos klasa 7 2

 • mimi  On Janar 7, 2011 at 2:33 pm

  emision shum i qelluar

 • mimi  On Janar 7, 2011 at 2:34 pm

  emision shum shum i qelluar dhe shum msime e pytje interesante

 • mimi  On Janar 7, 2011 at 2:35 pm

  me pelqen ky emision dhe e percjell vazhdimisht dhe do ta percjell gjithmon tung tung kaloni mir veq vazhdoni

  • ARBENITË  On Prill 1, 2011 at 12:36 pm

   jeni shumë të mirë edhe jeni emisioni më i miri që është bërë deri tash në televizionet e Kosoves.Pyetjet shumë të përshtatshme për të gjithë fëmijët pjesënarrës

 • arjeta  On Janar 17, 2011 at 10:56 am

  jeni shum te mir vetem vazhdoni….♥

 • lili  On Shkurt 15, 2011 at 12:45 pm

  jeni ma te mirt tung

 • fjjgjdkfkdfsidffdkfd  On Shkurt 21, 2011 at 9:54 am

  shum i mir kuizi a shum valla

 • sy-kaltroshja  On Shkurt 21, 2011 at 9:56 am

  hej veq vazhdoni se ska me juve♥ jeni ma te miret ju dua shum

 • diari  On Shkurt 21, 2011 at 6:23 pm

  une e pelqej ket emision sepse esht i qelluar

 • nika  On Shkurt 27, 2011 at 9:21 am

  kuizi 123 fillo eshte nje kuiz i mir

 • Donita  On Mars 11, 2011 at 5:00 pm

  Kuizi 123 Filloo eshte nje kuiz shum i qelluar dhe shume e pelqej

 • Fazile  On Maj 7, 2011 at 8:45 am

  ky program osht i qelluar per femij per ti edukuar , mesuar, shikuarmua ky program me pelqen shum gjith e shikoj.

 • dorentina  On Maj 9, 2011 at 7:30 am

  pershendetje me gjith deshir edhe une deshiroj te jem pjesmarrje e kesaj programi 1 2 3 fillo sepse me pelqen shume diten e mir

 • shkurte  On Maj 15, 2011 at 9:08 am

  kuizi 123 fillo eshte nje kuiz shum i famshem per femij mandje edhe per te rritur dhe kenaqesi eshte per gjith shkolla

 • fatlinda  On Maj 15, 2011 at 9:11 am

  kuiz i famshem per gjith femijet dhe kenaqesin e tyre mandje femijet kan shum kenaqesi kur fitojn shkollat e tyre

 • shkurte  On Maj 15, 2011 at 9:13 am

  je nje kuiz shum i famshem per femij mandje edhe per shkolla me vjen mir se ne kuizin e juaj ka edhe fraza lezimi por edhe vizatime jeni nje kuiz shum i famshem

 • blertina  On Maj 15, 2011 at 3:52 pm

  uhhh jeni mat miret veq vazhdniii ……..

 • Luani  On Maj 18, 2011 at 3:31 pm

  Me pelqen shkrimi qe nxjer ne pah vlerat e shkollimit dhe edukimit dhe talentet e sotem, jep alternativat per nje shkollim dhe edukim me te mir! jane vlerat edukativo arsimore e qe i ka patur Kosova dhe duhet ti rikthehen!

 • xheneta maqastena  On Maj 22, 2011 at 12:38 pm

  mendoj se kuizi i diturise 123 fillo eshte nje kuiz shum i mir.aty vleresohet dija jon.une vet kam qene pjesemarrese aty 2 her dhe shpresoj se do te shkoj prap.esht nje kenaqesi e vertet por mendoj se do te ishte me mir ne gjysme finale te mos behen pyetjet ashtu.mendoj se duhet ber 2 pyetje njerit e 2 tjetrit qe te jet me zbavitese.ia kalofshi mir ky ishte mendimi om per 123 fillo.

 • xheneta maqastena  On Maj 22, 2011 at 12:40 pm

  jeni ma te mirt sa u perket emisioneve per femije.veq vazhdoni ASHTU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • gresa  On Maj 30, 2011 at 11:56 am

  jeni ma te mirt po duhet me ftu en emisionin tuaj edhe shkollen fillore “Ali Kelmendi” Barilevë.

 • milaim  On Qershor 4, 2011 at 1:52 pm

  shume te mire veq kur eshte per fizik pyetja me pelqen

 • milaim  On Qershor 4, 2011 at 1:53 pm

  shume te mire veq kur eshte per fizik pyetja me pelqen shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 • xheneta  On Korrik 4, 2011 at 11:40 am

  vertet jeni ni kuiz i mrekullushem

 • florentina jahaj  On Korrik 8, 2011 at 10:00 am

  shum me pelqejn pyetjet sidomos ne matematik. sigurisht edhe hartimet me pelqejn shum

 • dona  On Gusht 4, 2011 at 9:25 am

  jeni ma te mirt sidomos ti qe e udhheq.tung..tung..puqi

 • rossoner sempre  On Gusht 7, 2011 at 8:02 am

  valla shum kuiz i mir osht , amo un e kqyri gjith shkaku i prezantueses , Anita Ahmeti , ajoo pom kall krejt a , shum e mir .<3

 • flutra  On Tetor 31, 2011 at 11:30 am

  jeni shum te mir

 • Fatjon  On Nëntor 20, 2011 at 6:29 pm

  Me të Vërtet është një kuiz shum shum i mir për fëmij

 • lulja  On Nëntor 22, 2011 at 1:12 pm

  shum kuiz i bukur

 • popstar  On Dhjetor 1, 2011 at 6:39 pm

  i love 123 fillo
  je nje kuiz i duhur mer femijjj

 • popstar  On Dhjetor 1, 2011 at 6:40 pm

  i love 123 fillo

 • shkurta  On Dhjetor 4, 2011 at 7:56 am

  Shum kuzi i bukur per femi

 • enesa  On Janar 29, 2012 at 4:13 pm

  kuizi shum i mir veq vazhdoni edhe udheheqesit jan te mir por edhe nxenesit qe garojn jan shum te shkelqyeshem edhe ata qe shkruajn ese kendojn e pikturojn

 • enesa  On Janar 29, 2012 at 4:13 pm

  vallzojn

 • duffy  On Shkurt 17, 2012 at 5:28 pm

  une iish ane kuizin 1 2 3 fillo dhe fittovva

 • lonita  On Mars 21, 2012 at 8:08 pm

  kuizi shum i mir 123 fillo me pelqen shum veq vazhdoni keshtu

 • sadjellza  On Qershor 7, 2012 at 9:38 am

  une i thom vazhdoni keshtu

 • Erita  On Nëntor 23, 2012 at 3:55 pm

  oo kallxommii pytjet brree se ju vras se kam shpirt katiliii

 • Nitti  On Dhjetor 20, 2012 at 6:28 pm

  shumm emision i mir dhe i qelluar

 • likiii  On Janar 22, 2013 at 9:08 pm

  si mund te aplikohet per kuiz

 • LeonardChelsea  On Shkurt 2, 2013 at 12:00 pm

  Shum emison I MIR

 • 7yonm  On Shkurt 13, 2013 at 8:52 pm

  Shum i mir valla kuizi

 • erita  On Shkurt 25, 2013 at 11:19 am

  shum loj e mir

 • engelena  On Prill 8, 2013 at 10:05 am

  kuizi 123 fillo eshte nje nder kuizet me te preferuara te miat sidomos do te me pelqente qe ta ftoni shkollen tone qe te luante .

 • arjana  On Nëntor 4, 2013 at 1:30 pm

  emision majft i qelleuar por ajo qe me bern esht sepse shkolles fillore Abedin Rexha qe garonte me shkollen fillore “Vatra e Dituris” keni bere me hile i kan vjedh poenat nga shkolla vatra e dituris dhe kete as qe e kini marr parasysh
  Faleminderit shpresoj t’pergjigjeni ne kete pyetje

 • Jana  On Nëntor 5, 2013 at 1:39 pm

  Shum kuz i qelluar jeni me te miret vetem vazhdoni me punen tuaj te palodhshme Ju duaa ❤

 • Jana  On Nëntor 8, 2013 at 1:08 pm

  jeni nr.1

 • mirjeta  On Nëntor 25, 2013 at 3:13 pm

  SHummë Të Mrekulluar jeni ju dua shummë ❤ ❤

 • NIsa  On Nëntor 20, 2014 at 3:12 pm

  na prit 123 fillo

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: